Amikor az autó egyszer csak elveszti az erejét, felvillan egy hibajelzés, vagy megáll alattad az út szélén, nincs idő sokat gondolkodni. A teendők lerobbanás után nem bonyolultak, de az első pár perc sokat számít – a saját biztonságod, az utasaid nyugalma és az autó további állapota miatt is.

A legtöbben ilyenkor rögtön a hibára koncentrálnak. Mi romlott el, mennyibe fog kerülni, hogyan jutok haza. Ez érthető, de az első feladat nem a szerelés, hanem a helyzet biztosítása. Előbb magatokat kell biztonságba tenni, utána jöhet minden más.

Teendők lerobbanás után az első 5 percben

Ha az autó még gurul, próbálj meg olyan helyre lehúzódni, ahol nem akadályozod a forgalmat, és nem maradsz veszélyes pozícióban. Autópályán ez a leállósáv, városban egy parkolóhely, mellékutcai padka vagy olyan útszakasz, ahol jól látható marad az autó.

Kapcsold be a vészvillogót azonnal. Ha sötét van, ködös az idő vagy gyenge a látási viszony, ez még fontosabb. Ne várd meg, amíg teljesen megáll az autó, ha már érzed, hogy gond van, jelezd a többi közlekedőnek.

A következő lépés attól függ, hol álltál meg. Lakott területen belül és egy csendesebb úton más a helyzet, mint autópályán vagy főúton. Ha forgalmas szakaszon vagy, az utasokat csak akkor szállítsd ki, ha ezt valóban biztonságosan meg lehet tenni. Autópályán a szalagkorláton túl a helyük, nem az autó mellett.

Az elakadásjelző háromszöget is tedd ki, amikor ez biztonságosan megoldható. Sokan ezt kihagyják, pedig pont akkor lenne rá szükség, amikor gyorsan jönnek mögötted. A távolságot a helyzethez kell igazítani, de a lényeg az, hogy időben észrevegyenek.

Mit ne csinálj lerobbanás után

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy valaki pánikból újra és újra indítózik. Ha egyszer nem indul az autó, attól még ötödjére sem biztos, hogy jobb lesz. Viszont lehet rosszabb. Le lehet meríteni az akkumulátort, túl lehet terhelni az önindítót, és egy kisebb hibából könnyen nagyobb költség lesz.

Nem jó ötlet forró motornál rögtön felnyitni a hűtőrendszert sem. Ha a hőfok elszaladt, és gyanúsan meleg a motor, ne tekerd le azonnal a hűtősapkát. Ilyenkor könnyen forró gőz vagy hűtőfolyadék csaphat ki. Várni kell, még ha idegesítő is.

A másik tipikus hiba az, hogy valaki rossz helyen próbál saját kezűleg javítani. Egy parkolóban vagy nyugodt mellékúton még lehet értelme megnézni, lecsúszott-e egy saru, lemerült-e az akku, vagy tényleg csak egy apróság történt. De autópálya leállósávjában szerelgetni nem bátor dolog, hanem kockázat.

Először mérd fel, mekkora a baj

Nem minden lerobbanás egyforma. Van, amikor csak lemerült az akkumulátor, kifogyott az üzemanyag, vagy egy elektronikai hiba miatt tilt le az autó. Máskor viszont a motor, a váltó, a futómű vagy egy baleseti sérülés miatt mozgásképtelen a jármű.

Ha van egyértelmű jel, abból sok mindenre lehet következtetni. Füst a motortérből, erős égett szag, olajfolyás, hangos fémes zaj vagy defekt esetén nem érdemes tovább próbálkozni. Ezeknél már inkább a kíméletes mentés a jó döntés.

Ha az autó csak nem indul, de egyébként nincs rendellenes hang vagy folyás, akkor lehet szó bikázásról vagy alapvető ellenőrzésről. Itt is számít a típus. Egy régebbi autónál még több mindent meg lehet nézni helyben, egy újabb autónál viszont könnyen hibakódos vagy elektronikai problémába futsz, amit nem az út szélén fogsz megoldani.

Kit hívj, ha megállt az autó?

Ilyenkor az a legjobb, ha olyat hívsz, aki nem találgat, hanem indul. Lerobbanásnál az idő számít, főleg, ha gyerekkel utazol, rossz idő van, repülőtérre mennél, vagy külföldön ragadtál egy ismeretlen útszakaszon.

Telefonálás előtt jó, ha kéznél van néhány adat. Hol állsz pontosan, milyen autóról van szó, mi történt, mozgatható-e még a jármű, és vannak-e utasok. Minél pontosabban mondod el, annál gyorsabban lehet eldönteni, hogy helyszíni segítség kell, tréler, vagy hosszabb szállítás.

Ha például csak bikázásra van szükség, az más feladat, mint egy sérült vagy nem guruló autó felrakása. Ugyanez igaz motorra, furgonra vagy külföldi hazaszállításra is. A jó autómentő nem csak annyit kérdez, hogy milyen címre menjen, hanem azt is felméri, mire lesz szükség a mentéshez.

Teendők lerobbanás után autópályán

Autópályán mindig feszesebben kell kezelni a helyzetet. Ha az autó még gurul, próbálj minél jobban lehúzódni a leállósávba. A kormányt tartsd stabilan, ne kapkodj. Ha durrdefekt vagy futóműhiba van, az autó viselkedése kiszámíthatatlanabb lehet, ezért még fontosabb a nyugodt mozdulat.

Miután megálltál, vészvillogó be, láthatósági mellény fel, utasok kiszállítása a forgalomtól távolabbi oldalra, majd a szalagkorláton túl várakozás. Ezt sokan kellemetlennek érzik, mert ott kell hagyni az autót, de ez a biztonságos. Az álló járművet eltalálhatják, és abból pillanatok alatt nagy baj lehet.

Autópályán különösen nem érdemes hosszasan telefonálva az autó mellett álldogálni. Menj biztonságos helyre, és onnan egyeztess. Ha van helymeghatározás a telefonon, az sokat segít, de jó támpont lehet a legutóbbi kilométerkő vagy lehajtó is.

Mi legyen az utasokkal, csomagokkal, állatokkal?

Ez sokszor kimarad a tanácsokból, pedig a valóságban nem egyedül ülnek az autóban. Család, gyerek, idős utas, kutya, telepakolt csomagtartó – ezek mind befolyásolják, hogyan lehet kulturáltan és biztonságosan megoldani a helyzetet.

Ha gyerek van veled, az első cél az, hogy ne érezze, hogy pánik van. Egy lerobbanás a sofőrnek idegesítő, a gyereknek ijesztő. Röviden mondd el, hogy megálltatok, segítséget hívtok, és most itt kell várni. Ez egyszerűnek tűnik, de sokat számít.

Állattal utazva különösen figyelni kell, mert a stressz miatt kiszámíthatatlanabb lehet. Ne engedd szabadon egy forgalmas út mellett. Ha ki kell szállni, póráz vagy biztonságos hordozó legyen kéznél.

A csomagoknál pedig érdemes előre gondolkodni. Ha az autót szállítani kell, nem mindegy, mi marad benne és mi kerüljön ki belőle. Értékeket, iratokat, gyógyszert, telefontöltőt, pénztárcát mindig vegyél magadhoz.

Külföldön robbant le az autó? Akkor még fontosabb a jó sorrend

Külföldön általában nem maga a műszaki hiba a legnehezebb, hanem a bizonytalanság. Nem ismered a környéket, nem biztos, hogy beszéled a nyelvet, és könnyen belefutsz drága, lassú vagy félreérthető megoldásokba.

Ilyenkor különösen hasznos, ha már a telefonban pontosan el tudod mondani, melyik országban, melyik úton vagy, és az autó mozgatható-e. A nemzetközi autómentésnél nem csak az számít, hogy valaki elinduljon, hanem az is, hogy legyen rutin a határokon átnyúló ügyintézésben és a hosszabb szállításokban.

A Balkán felől vagy Európa más részeiről hazajutni lerobbanás után nem ugyanaz a feladat, mint egy városi bikázás. Más az idő, más a szervezés, és az áraknál is sok múlik azon, mennyire egyenes és korrekt tájékoztatást kapsz már az elején. A Hazahozom.hu pont az ilyen helyzetekben tud nyugodt, egyenes segítséget adni.

Kell-e helyben javítást próbálni?

Erre nincs egyetlen jó válasz. Attól függ, mi a hiba, hol történt, és mennyire biztonságos a környezet. Egy lemerült akkumulátornál vagy egyértelmű, apró hibánál lehet értelme helyszíni megoldásnak. Egy komolyabb műszaki problémánál viszont jobb nem erőltetni.

Sokan azért próbálnak továbbmenni, mert „még pár kilométer biztos belefér”. Néha tényleg belefér. Máskor pont ebből lesz a motorcsere vagy a komolyabb sérülés. Ha villog a hibajelzés, szokatlan hang van, vagy az autó érezhetően nem úgy viselkedik, mint szokott, akkor inkább ne kockáztass.

A jó döntés nem mindig az olcsóbbnak tűnő döntés az első percben. Sokszor az a gazdaságosabb, ha időben kérsz mentést, mintha saját lábon még tovább kínzod az autót.

Mire készülj, amíg megérkezik a segítség?

Legyen nálad a forgalmi, személyes iratok, telefon, töltő, és ha van, a biztosítás vagy assistance adata. Ha sötét van vagy hideg az idő, jól jön plusz ruha, víz, és egy power bank sem felesleges. Ezek nem hangzatos autós tippek, csak azok az apróságok, amik stresszes helyzetben sokat számítanak.

Amíg vársz, maradj elérhető, és figyeld a telefont. Ha pontosítani kell a helyszínt, gyorsabban megy a mentés. Közben ne állj ki feleslegesen az útra, és ne próbálj integetve segítséget fogni, ha már úton van a megoldás.

A lerobbanás ritkán jön jókor. De ha jó sorrendben reagálsz, sok felesleges kockázatot és költséget meg lehet spórolni. Először biztonság, utána helyzetfelmérés, aztán célzott segítség – ez az a három lépés, ami ilyenkor tényleg számít.